Top
Czy wszyscy Polacy w UK są na zasiłku

Czy wszyscy Polacy w UK są na zasiłku?

Wiele osób myśli, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża się po to, aby pracować na zmywaku lub nie pracować wcale i żyć na zasiłku. Ewentualnie chwilę pracować, urodzić dziecko i potem żyć na zasiłku. Ci, którzy tak myślą, prawdopodobnie nigdy nie widzieli na własne oczy kto i po co przyjeżdża do UK. Albo sami tak żyją i obracają się głównie w takim towarzystwie. W takim wypadku to jest oczywiste, że myślą w ten sposób. Ale czy naprawdę tak wygląda rzeczywistość w Wielkiej Brytanii?

 

Jak to jest naprawdę?

Sama jeszcze przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii myślałam, że znaczącą większość Polaków w tym kraju stanowią Ci, którzy wykonują niskopłatne prace. Jednak prawda jest taka, że można tu spotkać rodaków, którzy wykonują różne zawody począwszy od tych właśnie niskopłatnych, a kończąc na profesjonalnych i specjalistycznych branżach. Wiele zależy od tego gdzie będziesz ich szukał. W mieście takim jak Londyn, różnorodność jest ogromna. Natomiast w małych miejscowościach pełnych fabryk prawie znikoma.

Sama mieszkam w Londynie, dlatego na ulicach widuję zarówno Polaków, którzy wynajmują mieszkanie socjalne jak i tych, którzy jeżdżą do pracy najnowszym Audi. Znam bardzo dużo osób, które studiują albo zamierzają studiować w Wielkiej Brytanii zamiast w Polsce. A także takich, którzy otwierają tu swoje firmy, albo pracują w profesjonalnych specjalistycznych zawodach.

 

Stare czasy

Myślę, że to przeświadczenie wzięło się stąd, że kiedyś ludzie faktycznie wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii po to, aby jakoś przeżyć. Z czasem jednak to się zmieniło i ludzie zaczęli emigrować po to, aby podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć stopień naukowy, czy zrobić karierę. Skończyły się czasy, w których większość Polaków wyjechała do Wielkiej Brytanii, bo tam się opłaca rodzić dzieci. Teraz wszyscy chcą czegoś więcej.

Owszem, nadal można spotkać w tym kraju mężczyznę pracującego na budowie, a kobietę nadal zajmującą się domem, mimo iż jej dziecko już dawno zaczęło chodzić do szkoły. Nie ma się jednak co temu dziwić, skoro mają możliwość takiego życia i w zupełności im to wystarcza to czemu mieliby z tego nie skorzystać?

Tak samo jak nie widzę żadnego problemu w tym, że ktoś wynajmuje mieszkanie socjalne, a utrzymuje się z zasiłku. Jeżeli tej osobie to nie przeszkadza to mi tym bardziej. Czasem tylko czuję ukłucie igiełką zazdrości, że Ci ludzie mogą leczyć swoje zwierzęta za darmo, a ja nie.

 

Czy wszyscy Polacy w UK są na zasiłku

Nie tylko po pieniądze

Obecnie wiele osób decyduje się na życie w Wielkiej Brytanii nie tylko ze względu na pieniądze. Życie w tym kraju jest też łatwiejsze pod niektórymi względami. Ludzie są bardziej uprzejmi i tolerancyjni. Dużo łatwiej jest po prostu żyć swoim życiem i nie przejmować się tym co sobie o nas pomyślą inni. Niektórym Polakom podoba się ten angielski luz i bardziej bezstresowe życie.

Poza tym, w tym kraju jest też dużo łatwiejszy dostęp do wszelkich zagranicznych produktów. W sklepach spożywczych znajdziesz rzeczy, których nigdy wcześniej nie widziałeś. W sklepach kosmetycznych są marki, które w Polsce pojawią się może za 10 lat, a może wcale. Jeżeli nie znajdziesz tego co Cię interesuje w sklepie stacjonarnym to na pewno będziesz mógł zamówić to przez internet.

Oprócz tego, niektórych Polaków do przeprowadzki może zachęcić fakt, iż system edukacyjny w UK nieco różni się od tego w Polsce. Przede wszystkim powszechna jest zasada nauki przez zabawę. Maluchy często nawet nie odczuwają, że są w szkole. Poza tym są często chwalone, a rzadko ganione. No i pozwala im się na zadawanie wszystkich nurtujących je pytań. A także nie dostają tak dużej ilości zadań domowych jak dzieciaki w Polsce.

 

A Wy jak myślicie na zasiłku czy pracują jak mróweczki? :D