Top

Dlaczego aborcja powinna być legalna?

Jeśli chodzi o aborcję to jestem za całkowitym kompromisem. Proponuję wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji dla kobiet, które chcą całkowitego zakazu aborcji oraz prawo wyboru w tej kwestii dla kobiet, które chcą mieć prawo wyboru.

Ten cytat idealnie oddaje moje zdanie jakie mam w sprawie aborcji.

Obecnie w Polsce od 1993 r. przerwanie ciąży możliwe jest tylko w trzech przypadkach. Po pierwsze, kiedy utrzymanie ciąży stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Po drugie, w sytuacji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się upośledzone lub chore, a być może nawet martwe. I po trzecie, wtedy gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, takiego jak na przykład zgwałcenie bądź kazirodztwo, czyli współżycie z najbliższym członkiem rodziny.

 

Przepisy określające te konkretne okoliczności, które pozwalają na dokonanie aborcji są akceptowalne w znacznej części społeczeństwa. Nawet przez osoby, których światopogląd zdecydowanie odbiega od mojego i jest dużo bardziej konserwatywny. Dla osób po drugiej stronie postrzegania świata – tej bardziej na lewo w tym i mnie – to jest zdecydowanie za mało. Uważam, że kobieta ma prawo do decydowania o swoim życiu, o swoim ciele i aborcja powinna być dozwolona niezależnie od sytuacji.

 

To, że jest nielegalna nie oznacza, że nikt jej nie przeprowadza

 

Zgodnie z badaniem CBOS z 2013 r. co najmniej raz w życiu ciążę przerwało od 4,1 do 5,8 mln dorosłych Polek. Czy wszystkie z tych aborcji były dokonane w sposób legalny, w sterylnych warunkach, w których w razie komplikacji kobieta może liczyć na odpowiednią pomoc medyczną? Oczywiście, że nie.

 

Odkąd tak zwana aborcja „na życzenie” przestała być w Polsce legalna, zaczęły pojawiać się podziemne gabinety, w których Polki mogły pozbywać się niechcianych ciąż. Pod ogłoszeniami typu „pomoc ginekologiczna – pełen zakres”, czy „wywoływanie miesiączki” kryły się reklamy takich gabinetów. Często pracujące tam osoby nie miały odpowiednich kwalifikacji medycznych. Nie mówiąc już o warunkach, zdecydowanie przeciwnych higienicznym, w których dochodziło do zabiegu.

 

Obecnie nietrudno jest dostać tabletki poronne, o ile oczywiście ma się odpowiednią ilość pieniędzy w portfelu. Aborcja farmakologiczna może przerwać ciążę trwającą nie dłużej niż 12 tygodni. Przeprowadza się ją w domu bez żadnej pewności, że w razie komplikacji kobieta będzie w stanie zadzwonić na pogotowie, które zdąży ją dowieść na czas do szpitala. Przy czym warto wspomnieć, że wiele kobiet ze strachu przed odpowiedzialnością karną za podjęcie próby dokonania aborcji na własną rękę, w ogóle o tą pomoc nie prosi.

 

Wyjazd za granicę

 

U naszych sąsiadów – Czechów i Słowaków – aborcja w każdym przypadku jest legalnie dostępna. Podobnie jest w Niemczech i w Holandii, do których organizuje się wyjazd w wiadomym celu. Kobiety, które na to stać bez problemu mogą wyjechać za granicę w ciąży, a po paru dniach wrócić do kraju już bez niej.

 

Jednak tu nie chodzi o kobiety uprzywilejowane, które nie mają problemu z wydaniem kilku tysięcy złotych. Brak legalnej aborcji w Polsce dotyka te najbiedniejsze, te które nie stać ani na tabletki, ani tym bardziej na, swoją drogą, dużo droższy wyjazd za granicę.

 

Takie kobiety muszą radzić sobie w inny sposób. Nie bez przyczyny zresztą wieszak stał się symbolem aborcji…

 

Ratunek dla zdrowia psychicznego i fizycznego

 

Nie dla wszystkich kobiet informacja o ciąży jest pozytywną wiadomością. Wiele z nich zwyczajnie tej ciąży nie chce. Przyczyny mogą być różne, ale każda z nich sprowadza się do tego, że dla kobiety niechciana ciąża może być ogromnym problemem prowadzącym nawet do depresji.

 

Według badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego kobiety, które nie mogły przerwać niechcianej ciąży cierpiały bardziej niż te, które tego dokonały. Kobiety, którym odmówiono zabiegu po tygodniu od wizyty w klinice odczuwały niższe poczucie własnej wartości, większy niepokój i niższy poziom zadowolenia z życia niż te, które dokonały aborcji.

 

Oczywiście zarówno jedna, jak i druga decyzja jest bardzo trudna i nigdy do końca nie wiadomo jak wpłynie na osobę, która mus ją podjąć. Wiadomo natomiast, że kobiety, które przerwały ciążę bardzo często opisują uczucie jako im towarzyszy po zabiegu jako… ulgę.

 

Strach lekarzy

 

Dokonywanie zabiegu tylko w określonych przypadkach prowadzi także do tego, że lekarze boją się go dokonywać ze względu na ewentualne konsekwencje prawne. Mimo że zabieg zostaje przeprowadzony legalnie to zwłaszcza w problematycznych przypadkach, kiedy do nich należy ocena stanu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, lekarze boją się, że sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury.

 

A tam już nie wiadomo jak ten konkretny przypadek zostanie oceniony, a w konsekwencji jakie będzie miało to skutki dla osoby, która właściwie chciała tylko pomóc kobiecie. Z tego względu, dla własnego bezpieczeństwa lekarz powołując się na klauzulę sumienia może jej odmówić.

 

 

Przydatne linki i kontakty:

 

aborcyjnydreamteam.pl

womenhelp.org

maszwybor.net

https://www.facebook.com/ciociabasiaberlin/

anamsterdam.noblogs.org

 

Brak komentarzy

Skomentuj