Top
czy-opłaca-się-mieszkać-w-Londynie

Czy opłaca się mieszkać w Londynie?

Z Londynem w moim przypadku jest tak, że czasem bardzo go lubię, a czasem po prostu mnie wkurza. Pisałam już dlaczego lubię mieszkać w Londynie. Niedługo powstanie też wpis o tym co mi się w nim nie podoba. Jednak mimo wszystkich plusów i minusów, zastanówmy się czy mieszkanie tutaj zwyczajnie się opłaca.

Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mieszkanie w Londynie moim zdaniem, owszem opłaca się, ale tylko pod pewnymi względami i tylko niektórym.

 

Jeśli chodzi o pieniądze

No i to akurat jest temat rzeka. Bo tak jak w przypadku wielu innych aspektów, nie mam wątpliwości co do tego, że opłaca się mieszkać w Londynie, tak w przypadku pieniędzy ciężko odpowiedzieć na to jednoznacznie.

W Londynie zarabia się dobrze, ale wydaje się jeszcze lepiej. I nie chodzi mi tu o to, że 90% Twojej pensji idzie na opłaty. Chociaż bardzo często tak się zdarza. Ale mam na myśli to, że jest tu bardzo dużo możliwości do wydawania pieniędzy. Niestety. Wyobraź sobie, że mieszkasz w miejscu, w którym okazje przyciągają Cię z każdej strony. Masz wielkiego Primarka, w którym możesz kupić prawie wszystko i w którym jest tak tanio, że przy kasie okazuje się, że nazbierałeś rzeczy za kilkadziesiąt lub kilkaset funtów.

Oprócz tego, jest przecież cała ulica Regent Street, z markami takimi jak Prada, Chanel, Ted Baker, czy Burberry. Nie zapominajmy też o wszystkich nowinkach technologicznych. Większość ludzi w Londynie, ma cały sprzęt z Apple’a. A najnowszego iPhone’a kupili, zanim Ty zdążyłeś o nim pomyśleć. Kiedy mieszkasz tutaj i pracujesz, stać Cię na tego typu rzeczy.

Ale! Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, żebyś mógł sobie na to pozwolić.

 

Komu się opłaca?

Po pierwsze, jeżeli wynajmujesz mieszkanie jedno, dwu i więcej pokojowe, zapomnij o Pradach i innych Louis Vuittonach. Chyba, że mieszkasz z kimś i nie płacisz sam za to mieszkanie. Najlepiej byłoby w związku, w którym obydwie osoby pracują na pełny etat i to nie za najniższą krajową (od kwietnia 7.50 GBP).

Koszty najmu mieszkania są w Londynie dosyć drogie i nie mówię tu o tych w pierwszej strefie. Bo wiecie, że Londyn jest podzielony na 9 stref, prawda? Średnio wynajem pokoju kosztuje 500-700 GBP, kawalerki 700-900 GBP, mieszkania jednopokojowego 1000+, itd. A gdzie w tym wszystkim jedzenie, transport, opłaty za prąd czy wodę? To wszystko też swoje kosztuje, ale nawet z tymi opłatami da się przeżyć. No właśnie! Przeżyć jest tutaj słowo kluczem, dlatego że przecież nie po to wyjeżdża się do obcego kraju, żeby było jako tako.

Mieszkać w Londynie, najbardziej opłaca się ludziom wykształconym, którzy przyjechali tu pracować “za biurkiem”. A jeżeli jeszcze mają kogoś do pary, kto zarabia podobnie i będzie dążył do tego, żeby z roku na rok zarabiać więcej, to już się robi naprawdę przyjemnie. W takim układzie, razem jako para zarabiacie OKOŁO 3500 GBP. Przy takiej kwocie, można pozwolić sobie na dużo rzeczy. Markowe ubrania, drogie kosmetyki, podróże, bądź zapewnienie sobie świetnych warunków mieszkaniowych, jeżeli to właśnie na tym wam zależy. Oprócz tego, taka suma pieniędzy pozwala nam też zaoszczędzić co nieco, na przyszłe większe wydatki.

Chcesz kupić sobie Jaguara, BMW, czy Teslę? I to bez kredytu. Nie musisz być prezesem firmy, żeby móc sobie na to pozwolić. Wystarczą Ci dwa, trzy solidnego oszczędzania pieniędzy i gotowe!

 

Przepis na bogactwo

Wszystko na pierwszy rzut oka wygląda jak w bajce. Ale tak naprawdę, wymaga to sporego wysiłku. Pamiętajmy, że nie każdy jest stworzony do mieszkania za granicą. A do tego, żeby te pieniądze mieć, trzeba je najpierw zarobić. Jeżeli jesteś gotowy codziennie posługiwać się tylko językiem angielskim, otaczać się ludźmi ze wszystkich zakątków świata i często też dojeżdżać do pracy ponad godzinę z przesiadkami to poradzisz sobie w miejscu takim jak Londyn.

Ale zanim to wszystko nadejdzie, przygotuj się na wysyłanie swoich CV do ogromnej liczby pracodawców i czekanie nawet kilku tygodni zanim któryś zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. O dostaniu swojej pierwszej pracy już nie mówiąc.

Początki tutaj nie są łatwe, ale nie są niemożliwe. A po pierwszym roku, będzie już coraz lepiej.

 

Jak jeszcze może się opłacić?

Przede wszystkim kulturowo. W Londynie masz dostęp do ogromnej liczby muzeów i galerii. Z których możesz korzystać za darmo i odwiedzać nieograniczoną ilość razy. Oczywiście, możesz to wszystko zobaczyć przyjeżdżając tutaj na parę dni po to, żeby trochę pozwiedzać.

Jednak biorąc pod uwagę to, że Londyn małym miastem nie jest, a do wszystkich fajnych miejsc trzeba jakoś dotrzeć to tydzień czasu może nam nie wystarczyć. A nawet jeśli wystarczy to, żeby obejrzeć wszystko, trzeba by poświęcić na to cały nasz wyjazd, dzień w dzień. A nie dość, że oprócz zwiedzania dużo osób przyjeżdża tu też po to, żeby zrobić zakupy, to taki maraton może nas nieźle zmęczyć. I zamiast fajnych wspomnień, prawdopodobnie będziemy mieli niemiłe skojarzenia.

Dlatego mieszkając w Londynie, choćby przez parę miesięcy, możemy obejrzeć go z wielu bardzo ciekawych stron. Bo to miasto można zwiedzać wzdłuż i wszerz. I nawet po paru latach ciężko będzie nam odkryć wszystkie zakamarki.

Poza tym, jest to też jedyne miejsce na świecie, w którym możecie poznać wielu wspaniałych ludzi. Takiej mieszanki kulturowo i społecznej nie znajdziecie nigdzie indziej.

No i wydarzenia, które się tu odbywają. Fashion week i koncert Rihanny w tym samym miesiącu? A niedługo później premiera znanego filmu? Czemu nie!

 

A Wy jak myślicie opłaca się czy nie? A może sami chcecie wyjechać?