Top
gwarancja rękojmia ubezpieczenie

Gwarancja to nie wszystko, czyli reklamujemy wadliwy towar

W dzisiejszych czasach konsumpcjonizmu, kupujemy coraz więcej i więcej. A co się z tym wiąże, istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że to co kupimy może nie działać przy pierwszych próbach uruchomienia. Albo się zepsuło po krótkim czasie używania. Wtedy musimy oczywiście towar zareklamować. Nie zawsze jednak jest to takie proste jak się wydaje, dlatego warto wiedzieć jakie uprawnienia nam przysługują.

 

Gwarancja

Na pewno przynajmniej raz w życiu kupowaliście sprzęt, który był objęty gwarancją.

Co oznacza, krótko mówiąc, że w przypadku, gdy kupiliśmy uszkodzoną rzecz przysługują nam roszczenia. Wada może się ujawnić zaraz po wyjęciu przedmiotu z opakowania, lub w terminie, w którym gwarancja obowiązuje. Taki uszkodzony lub niedziałający towar można oddać i dostać zwrot pieniędzy albo wymienić go na nowy.

Gwarancja, zwana gwarancją jakości jest udzielana dobrowolnie przez, między innymi, producenta. Dokumentem potwierdzającym taką gwarancję jest oczywiście karta gwarancyjna otrzymana przy zakupie. Powinny być w niej uwzględnione warunki i termin gwarancji. Jeśli termin nie jest jednak nigdzie zapisany to oznacza, że wynosi dwa lata. Taka karta gwarancyjna to dokument mówiący, że sprzedawca przyjmuje na siebie odpowiedzialność za właściwości towaru, takie jak, na przykład jakość, czy wytrzymałość.

 

Rękojmia

Rękojmia jest czymś zupełnie innym niż gwarancja. Jest to uprawnienie kupującego wynikające z niezgodności towaru z umową. Dzięki niej sprzedawca jest odpowiedzialny za wady fizyczne lub prawne sprzedanej rzeczy. Rękojmia wynika z prawa, co oznacza, że w przeciwieństwie do gwarancji obowiązuje niezależnie od dobrej woli sprzedawcy.

Jeżeli wada została stwierdzona w ciągu roku od zakupu rzeczy, domniemywa się, że istniała ona w momencie sprzedaży. W takim wypadku kupujący może domagać się obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. Sprzedawca może też naprawić albo wymienić rzecz na nową. Chyba że osoba, która kupiła towar, wiedziała o wadliwości produktu.

 

To od konsumenta, czyli kupującego, zależy, którą z opcji wybierze: gwarancję, czy rękojmię. W przypadku gwarancji można domagać się naprawy wadliwej rzeczy. Z tego względu, że producent bardzo często dostarcza sprzęt do specjalistów, którzy zajmują się usunięciem wady. Natomiast wykonywanie uprawnień na podstawie rękojmi bywa bardziej czasochłonne i mniej satysfakcjonujące.

 

Ubezpieczenie

Jest chyba najwygodniejszą ze wszystkich trzech możliwości, ale przede wszystkim ubezpieczenie towaru jest płatne. To w jakiej wysokości są składki, zależy od wartości i rodzaju sprzętu. Jednak nie jest to mała kwota.

Ogromnym plusem na pewno jest fakt, że ubezpieczenie pokrywa naprawę lub wymianę produktu, nawet jeśli wada powstała w czasie użytkowania. Nie musi jej być w momencie kupowania rzeczy. Musi natomiast być to przypadkowe uszkodzenie sprzętu. Ewentualnie utrata wskutek kradzieży z włamaniem lub rabunku.

Wykupienie takiego ubezpieczenie na pewno daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Warto się jednak zastanowić czy naprawdę jest potrzebne. I po drugie, czy łatwo będzie nam udowodnić, że szkoda powstała przypadkowo. Trzeba bowiem pamiętać, że prawdopodobnie do ubezpieczenia nie zakwalifikuje się sprzęt, który był używany niezgodnie z instrukcją.

 

 

Dlaczego tak ważne jest rozróżnienie tych trzech terminów?

Na pewno, dlatego że, dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli co robić wtedy, gdy zakupiony przez nas towar okaże się wadliwy oraz do kogo się zwrócić z prośbą o wymianę bądź naprawę rzeczy.

Zaoszczędzi nam to przede wszystkim czas i pieniądze!

 

 

A poniżej możecie zobaczyć małą ściągę, która jeszcze bardziej rozjaśni wam o co w tym wszystkim chodzi:

 

 

Gwarancja

Rękojmia

Ubezpieczenie

Co mówi prawo?

art. 577 i następne Kodeksu cywilnegoart. 556 i następne Kodeksu cywilnegoumowa ubezpieczenia

Kto jest zobowiązany?

producent, sprzedawca, importersprzedawca rzeczyzakład ubezpieczeń

Koszty

brakbrakskładka ubezpieczeniowa

Kiedy przysługuje?

brak właściwości określonych w oświadczeniu zakupionej rzeczygdy istnieje wada fizyczna lub prawna sprzedanej rzeczyzdarzenie opisane w umowie ubezpieczenia

 

Ciężar dowodu

na sprzedawcyna sprzedawcyna kliencie

 

Chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Mieliście kiedyś jakieś utrudnienia związane z reklamowaniem zakupionej rzeczy? 

 

 

4 komentarze
 • Mikijiu

  Z tymi gwarancjami to jest różnie, mi np. nike jej nie uznało (zaraz pod wiązaniem sznurówki zrobiła mi się dziura), bo rzekomo 'podczas chodzenia pocierałam tym o podłoże. Wniosek? Pamiętajcie ludzie, jestem jedynym człowiekiem, którego stopy odginają się w przeciwną stronę!

  23 stycznia, 2017 at 5:17 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Hahaha, czasem te ich 'wymówki’ są naprawdę śmieszne. Miałam podobną sytuację, ale z Vansami. Przez to mimo, że je uwielbiam, nie kupiłabym drugi raz.

   26 stycznia, 2017 at 3:22 pm Odpowiedz
 • Psycho Logika

  Bardzo fajnie opisane,może się przydać w walce o swoje. Bo często oddanie czegoś na gwarancję jest walką. Staram się nie latać z byle czym i zwracać,ale czasem po prostu nie mam wyjścia. Są sklepy,gdzie naprawdę chyba tylko załatwienie sprawy przez sąd by dało radę. Zazwyczaj jednak człowiek ustępuje,bo się nie chce walczyć i taki sprzedawcy na tym korzysta.

  24 stycznia, 2017 at 10:55 am Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Niestety to prawda. Chociaż z doświadczenia wiem, że często po takiej „walce” jednak uznają nam gwarancję. A nawet jeśli nie, to chociaż mamy spokojne sumienie, że próbowaliśmy. :)

   26 stycznia, 2017 at 3:24 pm Odpowiedz

Skomentuj