Top
kto odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzaka

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzaka?

Wiele osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, bo aż około 20 milionów, ma zwierzęta. Niektórzy, małe domowe, takie jak koty, psy i króliki, a inni trochę większe, przeważnie hodowlane konie, krowy, itp. Wszyscy, troszczymy się o naszych pupili, karmimy najlepszą karmą, chodzimy z nimi do fryzjera, i dbamy o to, żeby nic im się nie stało. Ale czy zastanawialiście się co się dzieje kiedy to nasz zwierzak wyrządzi komuś krzywdę? Kto za to odpowiada i w jakim stopniu?

W dużym skrócie mówiąc, za zwierzęta odpowiadają oczywiście właściciele albo osoby, które są odpowiedzialne za zwierzę w momencie, kiedy krzywda została wyrządzona. Ale nie zawsze tak musi być.

 

Świnka morska czy koń?

Żeby ustalić kto i jak bardzo jest winny wyrządzenia krzywdy przez nasze zwierzątko, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest ono uznane za niebezpieczne czy niegroźne! Po co? A po to, że prawo zupełnie inaczej patrzy na właściciela jednego i drugiego rodzaju zwierzęcia.

To czy nasze zwierzę zostanie uznane za groźne czy nie, jest kwestią prawną, a nie stanu faktycznego. Dlatego nawet jeśli nasz słodki Rottweilerek nigdy wcześniej nikogo nie ugryzł, nie znaczy, że zostanie uznany przez sąd za nieszkodliwe stworzenie.

Zgodnie z prawem, niebezpieczne zwierzęta to takie, które nie są powszechnie oswojone na Wyspach Brytyjskich oraz te, u których istnieje prawdopodobieństwo, że mogą wyrządzić poważną krzywdę wtedy, gdy nie są kontrolowane przez właścicieli. Niestety nie zostaniemy łagodniej potraktowani tylko, dlatego że nie wiedzieliśmy o tym, że pod naszym dachem mieliśmy niebezpieczny gatunek.

 

Mam zwierzę uznane za groźne

Jeżeli jesteś w posiadaniu groźnego zwierzęcia bądź gatunku, to prawo działa niestety bardzo niekorzystnie dla Ciebie. Jesteś automatycznie uznany za winnego wyrządzonej jakiekolwiek szkody, czy uszczerbku na zdrowiu innego człowieka przez Twojego pupila. Niezależnie od tego, czy go właśnie pilnowałeś, czy urwał się ze smyczy, czy sprzeczkę zaczął inny zwierzak, czy Twój po prostu Cię przed kimś bronił. To wszystko w takim wypadku nie ma żadnego znaczenia.

 

Mam zwierzę uznane za niegroźne

W przypadku, gdy masz zwierzę uznane za niegroźne, jesteś odpowiedzialny tylko w niektórych okolicznościach. Mianowicie, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pupil wyrządzi krzywdę, kiedy nie jest pod Twoją kontrolą lub gdy szkoda, którą wyrządzi może przypuszczalnie zostać uznana za poważną.

Także wtedy, gdy przez cechę charakterystyczną dla Twojego zwierzęcia, która nie jest powszechna u innych zwierząt tego samego gatunku lub nie jest powszechna w konkretnych okolicznościach, istnieje prawdopodobieństwo wyrządzonej szkody przez niego. Dlatego nawet jeżeli masz w domu labradora, któremu zdarza się atakować małe dzieci, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Właściciel lub osoba, która w danym momencie miała pod opieką zwierzaka musi wiedzieć o tych cechach charakterystycznych.

Krzywda wspomniana wyżej, oznacza śmierć bądź uszczerbek na zdrowiu (wliczając w to spowodowanie choroby lub upośledzenie kondycji fizycznej i psychicznej) jakiejkolwiek osoby.

 

Co mam do powiedzenia na swoją obronę?

Każde prawo daje Ci możliwość obrony przed wszelkimi zarzutami. Niezależnie od tego jaki gatunek zwierzęcia trzymasz w domu, masz możliwość skorzystania z trzech różnych argumentów w swojej obronie. Pamiętajcie, jednak, że jeżeli sprawa trafi do sądu, wszystko i tak będzie zależało od niego.

Po pierwsze, możesz udowodnić, że osoba, której została wyrządzona krzywda przez Twojego zwierzaczka jest w 100% winna całej zaistniałej sytuacji. Na przykład, zaczepiała Twojego psa w sposób agresywny. Po drugie, nie będziesz niczego winny jeżeli udowodnisz, że ta osoba wiedziała o tym co może ją spotkać i bez żadnego przymusu zaakceptowała to ryzyko, na przykład, zostania ugryzionym przez psa.

I na końcu, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co kiedy nasze zwierzę zrobi krzywdę osobie, która znajduje się na naszej posiadłości bez naszej zgody? I tu należy rozróżnić dwa przypadki. Taki, kiedy trzymasz w domu, bądź na ogródku psa do obrony naszego terenu przed obcymi i taki, kiedy masz w domu psa, bo po prostu go masz.

W tym pierwszym przypadku, masz utrudnione zadanie, bo musisz udowodnić, że miałeś odpowiednie powody do podjęcia decyzji o psie obronnym. W drugim przypadku, nie musisz udowadniać niczego.

 

Jaka może Cię spotkać kara?

Posiadanie zwierzaka to odpowiedzialne zajęcie, dlatego kary za nieupilnowanie go są surowe. Za niebezpieczne wymknięcie się spod kontroli Twojego psa, możesz zostać ukarany grzywną i/lub karą więzienia do 6 miesięcy. W takiej sytuacji możliwe jest też uśpienie Twojego psa oraz prawdopodobieństwo nałożenia zakazu posiadania psów w przyszłości.

Jeżeli Twój pies, wyrządzi komuś krzywdę, możesz dostać karę pieniężną i/lub zostać wysłany do więzienia na okres do 5 lat. Podobnie jest, kiedy Twój pies przyczyni się do czyjejś śmierci, aczkolwiek wtedy kara więzienia wynosi do 14 lat.

Wszystkie informacje pochodzą z the Animals Act 1971 i strony rządowej Wielkiej Brytanii.

Mieliście kiedyś sytuację, że Wasz psiak kogoś skrzywdził? A może to Wy doznaliście szkody wyrządzonej przez zwierzę?

Może Cię również zainteresować

2 komentarze
 • Psycho Logika

  Szkody może nie doznałem. Ale denerwuje mnie jak piesek sobie idzie luzem, podlatuje, obwąchuje a właściciel mówi,żeby być spokojnym,bo on nie gryzie. Albo nawet się ten właściciel nie interesuje,że piesek sobie przyleciał. Wkurza mnie to ale i niewiele mogę zrobić,bo ciężko coś takiego udowodnić.

  9 lipca, 2017 at 11:40 am Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Mnie za to dużo bardziej wkurzają psy, które sobie biegają po ulicy bez smyczy. Mimo, że uwielbiam wszystkie zwierzęta, to tak naprawdę nigdy nie wiadomo co im przyjdzie do głowy. Dlatego do takich, podchodzę z dużym dystansem.

   9 lipca, 2017 at 3:00 pm Odpowiedz

Skomentuj