Top
polskie prawo jazdy w UK

Polskie prawo jazdy w UK

Dużo osób zastanawia się nad tym czy można legalnie prowadzić samochód mając polskie prawo jazdy w UK. Wszyscy wiedzą o tym, że w Anglii obowiązuje ruch lewostronny i że kierownica w samochodach jest po prawej stronie. Ale jak to jest z tym prawem jazdy? Można mieć polskie? Czy trzeba mieć brytyjskie? A może jest jakieś, które obowiązuje w całej Unii Europejskiej, w której jeszcze Wielka Brytania jest. I czy jest jakaś różnica jeśli przyjeżdża się do tego kraju jako turysta, a jeśli się w nim mieszka?

 

Kto może jeździć mając polskie prawo jazdy

W Wielkiej Brytanii, czyli Anglii, Walii i Szkocji, nie trzeba mieć angielskiego prawa jazdy. Wystarczy mieć polskie, bądź wyrobione w jakimkolwiek kraju UE, żeby móc legalnie prowadzić samochód osobowy w UK. Chociaż urzędnicy i policjanci często mogą Ci mówić, że już dawno powinieneś wymieć swoje prawo jazdy.

A to, dlatego że przepisy w UK w tym obszarze są trochę skomplikowane. A konkretniej, mówią, że prawo jazdy muszą wymienić rezydenci po skończeniu 70 lat, jeśli swoją rezydenturę uzyskało się przed 67. rokiem życia. Jeżeli jednak, zostało się rezydentem w Wielkiej Brytanii po 67. roku życia, swoje polskie prawo jazdy trzeba wymienić w ciągu 3 lat. W zależności od tego, który okres czasu jest dłuższy.

Żeby jednak bardziej to wyjaśnić, podam przykład. :) Jeśli ktoś w wieku 20 lat wyjedzie do Wielkiej Brytanii, musi wymienić swoje polskie prawo jazdy przed swoimi 70 urodzinami. Ale jeśli ktoś wyjedzie w wieku 68 lat, ma na to 3 lata.

W przepisie mowa jest o rezydentach, z tym że według DVLA (agencję rządową odpowiedzialną za wydawanie praw jazdy), rezydentem jest każda osoba, która mieszka w Wielkiej Brytanii. Nie musi posiadać papierka z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office), które przyznaje mu tę rezydenturę.

Od razu, odpowiedzieliśmy sobie też na pytanie o turystów. Jeśli przyjeżdżasz tutaj na chwilowy pobyt, nie musisz wymieniać swojego prawa jazdy.

I pamiętajcie, to dotyczy tylko osób z krajów Unii Europejskiej. Każdy spoza UE, może legalnie prowadzić samochód tylko do 12 miesięcy od przyjazdu.

 

Ciężarówki i autobusy

Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku prowadzenia ciężarówek lub autobusów. Dlatego że kierowcy tych właśnie pojazdów, muszą wymienić swój dokument do ukończenia 45. roku życia lub do pięciu lat od zostania rezydentem. I to znowu zależy od tego, który okres czasu w naszym przypadku jest dłuższy.

W przypadku, gdy ktoś zamieszka w UK po swoich 45 urodzinach, to na swoim prawie jazdy może jeździć do 66. roku życia. Albo przez 5 lat po zostaniu rezydentem. To zależy od tego, który okres jest krótszy.

A co jeśli ktoś jest jeszcze starszy? Osoby po skończeniu 65. roku życia, mogę jeździć na polskim prawie jazdy maksymalnie przez 12 miesięcy po uzyskaniu statusu rezydenta w UK. Później muszą mieć brytyjski dokument.

 

Jak wymienić prawo jazdy

Każdy kto mieszka w Wielkiej Brytanii dłużej niż 185 dni może wymienić swoje prawo jazdy. Wcześniej, nie jest uznany za rezydenta przez urząd DVLA.

 1. Zamów formularz D1, na stronie rządowej (gov.uk). Taki formularz zostanie wysłany do Ciebie pocztą.
 2. Po wypełnieniu formularza, odeślij go wraz z innymi dokumentami, które urząd od Ciebie wymaga, na przykład Twoje obecne prawo jazdy. Dodatkowo, musisz zapłacić za tę usługę 43 GBP.
 3. Czekaj na swój nowy dokument. Powinieneś go dostać w ciągu 3 tygodni.

 

Dlaczego warto mieć brytyjskie prawo jazdy

Polskie prawo jazdy w UK dobrze jest wymienić najszybciej jak to tylko możliwe. Jest to przede wszystkim dokument, który potwierdza Twój adres w Wielkiej Brytanii. O takie papierki zawsze trudno, a często są one potrzebne. Jest to też potwierdzenie Twojej tożsamości, czego nie zagwarantuje Ci polski dokument. Takich Anglicy po prostu nie zrozumieją.

Poza tym, jeśli planujesz poruszać się swoim samochodem w tym kraju, to angielski prawko jest dodatkowym plusem. Dlatego, że dzięki niemu możesz mieć niższe stawki za ubezpieczenie auta. Uchroni Cię to też od częstych nieporozumień podczas kontroli policyjnej.

Niestety, jednak nie unikniesz kar ani mandatów jeżdżąc na polskim prawie jazdy. Takie plotki krążą po internecie, jednak jest to jak najbardziej mit. Prowadząc zarejestrowany na Ciebie samochód i tak urzędy mają Twoje dane. ;)

No i dodatkowo, brytyjskie prawo jazdy możesz bez problemu wymienić z powrotem na polskie. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał taką potrzebę.

A wy co sądzicie, warto wymienić polskie prawo jazdy będąc w UK?

Może Cię również zainteresować

5 komentarzy
 • Marlena

  Hej! Ale się cieszę, że trafiłam na Twojego bloga, właśnie planuję wymianę prawa jazdy na angielskie i nie wiedziałam jak się za to zabrać. Zapisuję do ulubionych! :)

  28 marca, 2017 at 9:22 am Odpowiedz
 • hrwdomu.pl

  Sara ok – tekst bardzo przydatny ale moje pytanie brzmi – jak Wy tam jeździcie lewym pasem i jak wyprzedać????? Jak dla mnie czarna magia ;-) pzdr Kasia

  9 kwietnia, 2017 at 10:53 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Hahaha dla mnie też! :D ja tutaj jeszcze nie prowadziłam samochodu, ale podobno nie trudno się przyzwyczaić :) A z wyprzedzaniem jest tak samo jak w Polsce tylko na odwrót. W UK kierownica jest po prawej stronie, więc wszystko dobrze widać. :)

   10 kwietnia, 2017 at 1:09 pm Odpowiedz
   • hrwdomu.pl

    Właściwie to w nocy przed zaśnięciem tak myślałam, przecież to ten drugi pas więc auto też inaczej obrócone. Ale tak czy owak wolę z prawej strony jeździć ;-)

    10 kwietnia, 2017 at 10:05 pm Odpowiedz

Skomentuj