Top

„Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” – recenzja

Książkę „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” Karoliny Kuszlewicz można traktować jak swego rodzaju podręcznik. Jednak sposób, w jaki ją napisano zdecydowanie odbiega od trudnej i bardzo często nudnej formy podręcznika. Książa zawiera w sobie przede wszystkim dużą dawkę wiedzy i praktycznych rozwiązań w kwestii praw zwierząt. Chociaż tak właściwie to powinnam napisać o kwestii prawnej ochrony zwierząt.

 

Nasza nieszczęsna kultura ukształtowała nas w ten sposób, że dzielimy zwierzęta, m. in. na zwierzęta domowe (psy, koty, itd.), gospodarskie (krowy, kury, świnie, itd.) czy laboratoryjne (króliki, szczury, itd.). Po lekturze książki możemy się dowiedzieć, że nie tylko umówiliśmy się na taki podział, ale jest on wyrażony wprost w ustawie o ochronie zwierząt. Książka „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” przybliża także co w praktyce oznacza taki podział i w jaki sposób, w zależności od podziału zwierzęta mogą, a w jaki stanowczo nie mogą być traktowane.

 

Zgodnie z tym co przeczytamy z tyłu okładki książki, jest ona przeznaczona przede wszystkim dla organów ścigania, sądów organów administracji publicznej i innych instytucji. Jednak moim zdaniem jest to także obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób zainteresowanych dobrostanem zwierząt, w tym między innymi dla studentów prawa. Przede wszystkim, dlatego że dzięki niej możemy dowiedzieć się, między innymi co powinniśmy zrobić, kiedy zauważymy, że nasz sąsiad znęca się nad swoim kotem, czy możemy zrobić cokolwiek, jeśli dowiemy się o zamurowanych ptakach w budynku, kogo zawiadomić, kiedy znajdziemy zabłąkanego psa i czy świnia może być traktowana jako zwierzę domowe.

 

Poza samą wiedzą, w publikacji znajdziemy bardzo wiele uwag praktycznych, które są dodatkowo wyodrębnione. Dzięki swojemu doświadczeniu, którym Pani Mecenas Karolina Kuszlewicz postanowiła się podzielić, książka „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

 

W książce poruszony jest także niezwykle ważny temat przestępstw oraz wykroczeń przeciwko zwierzętom. Publikacja „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” wyjaśnia także za jakie czyny sprawca może ponieść odpowiedzialność karną oraz w jakich okolicznościach zwierzę może zostać odebrane. A przytoczone tam sprawy udowadniają, że przepisy mające na celu ochronę zwierząt są jak najbardziej potrzebne. Mam nadzieję, że po lekturze tej książki, każdy kto do tej pory nie wiedział jak reagować na krzywdę zwierząt, teraz już nie będzie miał żadnych wątpliwości.

 

Może Cię również zainteresować

Brak komentarzy

Skomentuj