Top
studiuj-w-anglii-studia-anglia

Rozmowa z Studiuj w Anglii

Studiuj w Anglii to organizacja, która pomogła wielu uczniom dostać się na wymarzone studia w Wielkiej Brytanii. W tym także i mi. :) Dzięki ich wieloletnim już działaniom, na studia w Anglii dostało się ponad 2000 studentów, co jest naprawdę ogromnym wynikiem. O ich pomoc możesz poprosić na stronie www.studiujwanglii.pl, ale najpierw dowiedzmy się o nich czegoś więcej.

 

Wasza organizacja pomaga studentom już od ponad 10 lat, jak to się wszystko zaczęło? Skąd pomysł na taką organizację?

Sami jesteśmy absolwentami zagranicznych uczelni, z doświadczenia wiemy więc, jak zagubiony może czuć się młody człowiek marzący o takim wyjeździe. Chcemy dzielić się naszym doświadczeniem, aby pomagać innym realizować swoje marzenia. Dlatego też nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna – nie chcemy, żeby wasze plany wiązały się z obciążeniem dla portfela rodziców i były uzależnione od czyjejś sytuacji finansowej.

 

Kiedy trzeba zacząć myśleć o rekrutacji na studia w Anglii?

Najlepiej na początku klasy maturalnej. Pierwszy termin składania podań jest 15 stycznia, ale najpierw musimy wybrać odpowiedni kierunek i uczelnię oraz przygotować list motywacyjny i referencje. Oczywiście już wcześniej warto jest rozwijać swoje pasje i angażować się w różne wolontariaty i zajęcia pozaszkolne, co na pewno zaprocentuje.

 

Jak wygląda proces rekrutacji? Czy jest inny niż w Polsce?

Przede wszystkim zaczyna się wcześniej – na studia w Anglii aplikuje się jeszcze przed maturami! Na wszystkie uczelnie aplikuje się poprzez system UCAS, w którym można wybrać pięć różnych kierunków. Każde podanie jest rozpatrywane indywidualnie, a oprócz matury ogromne znaczenie ma też list motywacyjny, w którym kandydaci opisują swoje zainteresowania i doświadczenia, oraz wystawiane przez nauczycieli referencje. Dzięki temu nawet jak matura nie pójdzie wam najlepiej, ciągle możecie nadrobić to osiągnięciami pozaszkolnymi.

 

Co to jest UCAS?

UCAS to internetowy system, przez który składa się podania na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii. Oprócz danych osobowych, zdawanych matur i wybranych kierunków zawiera też wasz list motywacyjny i referencje. Cały system początkowo może się wydawać skomplikowany, ale z naszą pomocą wypełnicie podanie bezbłędnie!

 

Jak wybrać uczelnię?

Dobrze jest wziąć pod uwagę jej lokalizację, oferowane kierunki i opinie osób, które już tam studiują. Nie należy się zbytnio sugerować ogólnymi rankingami, ponieważ nawet uczelnia, która w takich zestawieniach wypada słabiej, może specjalizować się w tej jednej dziedzinie i oferować świetne kierunki studiów akurat dla ciebie. Najlepiej napisać do nas na pomoc@studiujwanglii.pl :) Znając wasze zainteresowania i spodziewane wyniki z matur możemy indywidualnie dobrać najlepszą dla was uczelnię.

 

A co z mieszkaniem? Czy akademik to jedyna opcja dla studenta?

Nie jedyna, ale na pewno najpopularniejsza. Najczęściej studenci pierwszego roku mieszkają w akademikach, poznając miasto i nawiązując nowe znajomości, a od drugiego roku decydują się na wynajęcie mieszkania na własną rękę z nowymi przyjaciółmi. Jeśli jednak ktoś chce od samego początku wynajmować samodzielnie, to też nic nie stoi na przeszkodzie.

 

Jak poradzić sobie finansowo na studiach? Tym bardziej, że studia w Anglii są płatne?

Koszty czesnego na studiach w całości można pokryć z rządowej pożyczki. Może ją otrzymać każdy obywatel Unii Europejskiej, który studiuje w Wielkiej Brytanii i nie ukończył wcześniej studiów na tym samym stopniu. Warunki takiego kredytu są bardzo korzystne: jego oprocentowanie nie przekracza stopy inflacji, a spłata rozpoczyna się dopiero po ukończeniu studiów i osiągnięciu pewnego pułapu zarobków – obecnie jest to 21 000 funtów rocznie. Nawet wtedy, miesięczna rata to niewielki procent dochodów, dzięki czemu spłata pożyczki jest ledwie odczuwalna. Jeśli przez 25 lat po ukończeniu studiów wasze zarobki nie przekroczą tego pułapu, pożyczka może zostać całkowicie umorzona. Jeśli chodzi o utrzymanie się podczas studiów, to też nie ma problemu – zajęcia na uczelni zajmują przeciętnie tylko 15 godzin tygodniowo, dzięki czemu większość studentów łączy naukę z pracą part-time.

 

Przejdźmy do pytania o to, czego chyba wszyscy przed wyjazdem się obawiają – język. Czy można poradzić sobie z językiem na studiach nie będąc tzw. native speakerem?

Jasne, że tak! Na uczelniach brytyjskich studiują ludzie z całego świata, i wszyscy dają sobie świetnie radę. Przez całkowite zanurzenie w języku angielskim na uczelni, w akademiku, w pracy i na ulicy nadrabianie ewentualnych braków przebiega błyskawicznie, a na uczelniach zorganizowane są specjalne centra w których można uzyskać pomoc z językiem czy np. napisaniem pracy domowej.

 

A co jeśli ktoś studiuje już w Polsce, ale chce zrobić studia magisterskie w Wielkiej Brytanii? Czy jest to w ogóle możliwe?

Oczywiście! Dyplom studiów licencjackich z polskiej uczelni jest honorowany w całej Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii także. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że studia magisterskie w Anglii trwają tylko jeden rok!

 

Czy na studiach w Anglii można studiować dwa kierunki w tym samym czasie?

Nie w taki sposób, w jaki jest to możliwe w Polsce. Wiele uczelni oferuje jednak programy „joint honours”, co oznacza, że na danym kierunku studenci mają zajęcia z dwóch wybranych przedmiotów.

 

Jakie możliwości dają nam studia w Wielkiej Brytanii i dlaczego są przez Was (i mnie także) polecane?

Z wielu powodów :) Po pierwsze, na angielskich uczelniach jest o wiele więcej kierunków do wyboru, wiele z nich niedostępnych nigdzie indziej. Na studiach nacisk jest położony na praktyczne zdobywanie wiedzy, a bogata oferta staży i wymian międzynarodowych sprawia, że studia są nie tylko bardzo ciekawe ale też doskonale przygotowują do poradzenia sobie na rynku pracy. Dlatego też dyplom brytyjskich uczelni cieszy się takim prestiżem wśród pracodawców! Jeśli dodamy do tego przyjaznych i chętnych do pomocy wykładowców oraz możliwość nawiązania przyjaźni z ludźmi z całego świata, to naprawdę nie ma wątpliwości, że studia w Anglii to świetny pomysł!

 

Czym i dla kogo jest foundation year?

Foundation year to dodatkowy rok zerowy na studiach, po ukończeniu którego można automatycznie przejść na pierwszy rok danego kierunku. Jest to opcja przede wszystkim dla tych osób, którym matura poszła słabiej niż jest wymagane przez uczelnię i dla tych, którzy chcą jeszcze podszkolić swój angielski.

 

Na czym polegają studia w trybie sandwich?

Sandwich year to roczna praktyka odbywana w trakcie studiów, najczęściej po drugim roku. Studia w takim trybie trwają więc cztery lata zamiast trzech, ale zyskuje się bezcenne doświadczenie zawodowe.

 

Czy warto jest robić praktyki będąc na studiach?

Oczywiście! Dzięki temu po studiach masz w CV nie tylko prestiżową uczelnię, ale też doświadczenie zawodowe, które wyróżni cię spośród innych kandydatów na wybrane stanowisko.

 

Czy po studiach w Wielkiej Brytanii można znaleźć pracę w Polsce?

Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie! Dyplom brytyjskiej uczelni jest bardzo prestiżowy i ceniony przez pracodawców, dla których liczy się praktyczna wiedza i zdobyte w trakcie studiów doświadczenie.

 

Czy moglibyście opowiedzieć historię jednego studenta, który odniósł sukces w swoim zawodzie, dzięki studiom w Anglii?

Trudno wybrać tylko jedną historię! Inspirującym przykładem jest na pewno Piotrek, studiujący Software Engineering na University of Bedfordshire, któremu uczelnia zaoferowała pracę już po kilku tygodniach studiów. Wykładowcy szybko zorientowali się, że Piotrek świetnie zna jeden z języków programowania, i zaproponowali mu prowadzenie zajęć dla młodszych studentów. Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich naszych studentów, a więcej wspaniałych historii możecie znaleźć na naszej stronie.

Może Cię również zainteresować

Brak komentarzy

Skomentuj