Top
umowa-o-prace-rodzaje-umow

Umowa o pracę w UK – rodzaje

Podpisując umowę o pracę powinieneś wiedzieć, że są ich różne rodzaje. Na przykład, umowa na pełny etat, umowa dla freelancera, umowa na zero godzin, itd. Dzięki temu, że możesz określić jaką masz umowę, możesz stwierdzić czy jesteś osobą zatrudnioną (employee), czy pracownikiem (worker), czy może freelancerem. Dzięki temu będziesz wiedział jakie są Twoje prawa i czy są one przestrzegane.

 

Umowa o pracę na pełny etat/pół etatu

Pracując na pełny etat (full-time) lub w niepełnym wymiarze godzin (part-time), Twój status określony jest jako osoby zatrudnionej (employee). To czym różni się osoba pracująca (employee) od pracownika (worker) znajdziesz w poprzednim wpisie o tym co powinieneś wiedzieć pracując w Wielkiej Brytanii.

Taka umowa powinna być przede wszystkim na piśmie i musisz mieć zapewnione wszystkie prawa osoby zatrudnionej. To znaczy, otrzymywać co najmniej najniższą stawkę godzinową, dostawać odcinki wypłaty, dostawać ustawowy zasiłek w czasie swojej choroby i mieć prawo do urlopu macierzyńskiego.

 

Umowa o pracę na czas określony

Taka umowa, po angielsku fixed-term contract, obowiązuje tylko do czasu, który jest podany w Twoim kontrakcie. Jest to po zakończeniu powierzonego Ci zadania lub po prostu konkretna data ustalona przez Twojego pracodawcę.

Pracownicy zatrudnione na czas określony to bardzo często pracownicy, którzy obejmują stanowisko osoby, która w danym momencie jest na urlopie macierzyńskim. Aczkolwiek, takie osoby mają dokładnie te same prawa, które wymieniłam wyżej dla osób pracujących w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.

 

Umowa dla freelancera/wykonawcy

Freelancer lub wykonawca (contractor) to osoba, która jest tzw. osobą samozatrudnioną (self-employed) lub pracująca dla firmy X, a wykonująca zlecenie w firmie Y. Sami muszą oni odprowadzać podatki, czy zadbać o swoje ubezpieczenie.

Ich prawa nie są tak uregulowane jak pracowników i wszystko zależy od tego co jest napisane w ich umowie. Dlatego,na przykład, freelancerzy nie muszą dostawać minimalnej płacy, natomiast mimo to, ich zarobki bardzo często i tak są dużo wyższe. ;)

 

Umowa „zero godzin”

Zero hour contract” zwany również jako „casual contract„, czyli umowa o pracę dorywczą oznacza tyle, że pracujesz wtedy kiedy jesteś potrzebny i masz płacone tylko za przepracowany czas.

Jest to najgorszy rodzaj umowy, bo mimo, że będąc na niej masz prawo do najniższej stawki godzinowej i ustawowego okresu wypowiedzenia, to tak naprawdę nigdy nie wiesz ile godzin przepracujesz w następnym tygodniu. Twój pracodawca nie ma obowiązku poinformować Cię o tym wcześniej, ani zapewnić Ci konkretną ilość godzin pracy. Jeśli to możliwe, postaraj się nie podpisywać takiego rodzaju umowy.

 

To jakie masz prawa zależy w dużej mierze od tego jaki masz rodzaj umowy podpisanej z pracodawcą. Dlatego ważne jest, aby czytać wszystkie dokumenty przed podpisaniem ich.

Wymienione wyżej rodzaje umów to prawie wszystkie jakie istnieją w UK. Nie wspomniałam tylko o prawach dla osób zatrudnionych przez agencję, ale jest to dłuższy temat, który poruszę przy najbliższej okazji.

 

 

Znacie swoje rodzaje umów? Wiecie jakie Wasz pracodawca ma wobec was zobowiązania?

Może Cię również zainteresować

Brak komentarzy

Skomentuj