Top

Czy warto studiować w Anglii?

Nawet nie pamiętam dokładnie jak to się stało, że studiuję w Anglii. Co prawda, prawo chciałam studiować odkąd pamiętam, ale nie w UK, a w Polsce. Z biegiem czasu wpadła mi do głowy jeszcze myśl o tym, żeby pójść na filologię angielską. Po to, żeby mieć zrobione dwa kierunki, bo w życiu nigdy nic nie wiadomo, a przezorny zawsze ubezpieczony.

Tym bardziej, że mówi się przecież, że w Polsce to bez znajomości nie zostanie się prawnikiem. Ba! Nie tylko prawnikiem! Nikim się w tej Polsce nie zostanie. A że od zawsze chciałam być bogata, dlatego też (jeszcze wtedy) myślałam, że koniecznie po studiach muszę mieć pracę w zawodzie. Stąd też wziął się pomysł na dwa kierunki, który w końcu ewoluował na pomysł o studiach prawniczych w Anglii.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, zdecydowałam! Jadę! I o tych wszystkich „za” powiem słów kilka.

 

Wszystko dla pieniędzy

Nie jest chyba żadną tajemnicą, że życie w Wielkiej Brytanii jest dużo łatwiejsze pod względem pieniędzy. Dzięki temu, że na uczelni spędza się zaledwie parę godzin, można znaleźć czas na pracę dorywczą. I tak właśnie robi większość studentów w UK, jednocześnie studiuje i pracuje. I nawet jest w stanie się z tego samodzielnie utrzymać. Co w Polsce jest w ogóle nie do pomyślenia, na studiach dziennych.

Poza tym, o pracę po studiach jest też dużo łatwiej, tym bardziej jeżeli mieszka się w stolicy. Nie boję się o to, że za rok po skończeniu studiów będzie mnie czekać bezrobocie. Chociaż nie mówię, że w ogóle nie biorę tego pod uwagę, bo w życiu różnie bywa. Z drugiej jednak strony, myślę, że jeżeli czegoś bardzo chcesz to wszystko się da. Nawet znaleźć pracę zaraz po studiach bez znajomości jako prawnik. W Londynie jest po prostu łatwiej.

 

Dlaczego chce Pan u nas pracować? Tato, daj spokój…

Jak już mówiłam, panuje w Polsce mit (?), że nie da się być w Polsce prawnikiem bez znajomości kogoś z prawniczego środowiska. Nie wiem ile w tym jest do końca prawdy. Na pewno posiadanie prawnika w rodzinie, wiele ułatwia. Ale tak samo jest jeśli chce się zostać lekarzem, a ma się w rodzinie lekarza, architektem a znasz kogoś kto też jest architektem, itp. Ale czy nie da się dojść do czegoś samemu?

W każdym razie, wtedy jeszcze straszono mnie, że się nie da, dlatego byłam przekonana, że muszę zrobić coś, żeby zostać w przyszłości tym kim chcę. W Wielkiej Brytanii, nie odczuwam takiej presji posiadania w rodzinie prawnika. Ludzie raczej pytają mnie „chcesz po studiach pracować w zawodzie?” niż „nie boisz się, że po studiach znajdziesz pracę w zawodzie?”. W Polsce za to przypominano mi o „braku pleców” na każdym kroku. No cóż, przynajmniej w przyszłości to ja będę „tym prawnikiem w rodzinie”.

 

Język angielski jako „must-know”

Pewnie, gdybym została w Polsce to faktycznie obok prawa, uczyłabym się filologii angielskiej. A tak zamiast spędzać 5 lat studiów na nauce teorii języka angielskiego, wolałam od razu skoczyć na głęboką wodę. W szkole nigdy nie miałam problemu z nauką tego języka, więc myślałam, że jakoś sobie poradzę. A akcent angielski nie może być przecież aż tak trudny do zrozumienia. Dzięki oglądaniu angielskich i amerykańskich filmów, na pewno wszystkich doskonale zrozumiem!

Trochę się jednak przeliczyłam z moimi umiejętnościami i na samym początku, kiedy zamieszkałam w Londynie starałam się unikać sytuacji, w których muszę odzywać się do ludzi. Wszędzie, gdzie tylko się da prosiłam swojego narzeczonego, żeby załatwiał rzeczy za mnie. Aż w końcu poszłam do pracy, w której nie było innego wyjścia jak zacząć rozmawiać z ludźmi. Później doszły do tego studia, na których do perfekcji opanowałam rozumienie brytyjskiego akcentu.

W między czasie nauczyłam się sama załatwiać sprawy urzędowe, mówić lekarzom co mi dolega, a fryzjerom tłumaczyć jaką chce mieć fryzurę. Teraz już nie boję się mówić i dopytywać jeżeli nie jestem pewna w 100% czy zrozumiałam, chociaż pewnie po filologii angielskiej, potrafiłabym bardziej poprawnie używać tego języka. Ale za to nie tak pewnie.

 

Później doszły jeszcze inne czynniki, dla których myślę, że to była jednak dobra decyzja w moim życiu. I koniec końców polubiłam studiowanie i mieszkanie w Londynie.

 

Dajcie znać, czy są jeszcze inne powody, dla których warto wyjechać na studia za granicę!

Może Cię również zainteresować

40 komentarzy
 • hrwdomu.pl

  Dla mnie już wygrałaś. Studia zagraniczne zawsze uważam za wyższą wartość. Dlaczego? Bo trzeba się odważyć, żyć i kształcić w innym kraju. Język, kultura, sposób edukacji jest wiadomo inny. Jak pierwszy raz zobaczyłam co robisz w życiu, pomyślałam że jesteś niesamowitą osobą, która na pewno tam czy nawet po powroci do kraju z takim wykształcenie, znajomością języka poradzi sobie na rynku pracy. Pozdrawiam Kasia

  16 maja, 2017 at 9:01 am Odpowiedz
 • czerwona filizanka

  Prawo to ciekawa dziedzina:)

  16 maja, 2017 at 10:16 am Odpowiedz
 • Danuta Brzezińska

  Cudownie, że studiujesz nie dosyć co chciałaś, to jeszcze masz przyszłość.:-)

  16 maja, 2017 at 10:29 am Odpowiedz
 • Klaudia

  Zazdroszczę odwagi, ja język znam dobrze, ale nie wiem czy poradziłabym sobie na zagranicznych studiach, w szczególności prawniczych :D

  16 maja, 2017 at 12:35 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Jak już się zapisałam to musiałam sobie poradzić, nie było innego wyjścia. :D

   17 maja, 2017 at 9:41 am Odpowiedz
 • Kulinarna Strona Mocy

  Dobry krok, życzę powodzenia :)

  17 maja, 2017 at 8:35 am Odpowiedz
 • Anna

  Życzę powodzenia! :-)

  17 maja, 2017 at 9:14 am Odpowiedz
 • Malinowa Planeta

  moja koleżanka robiła podyplomówkę z prawa w Londynie. Nie pracowała, ale jak usłyszałam dwuletnie koszty to sobie siadłam :) mogłaby mieszkanie za to kupić, powiedzmy w Katowicach.

  17 maja, 2017 at 10:13 am Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   No to prawda, studia są kosztowne w Wielkiej Brytanii. Pocieszające jest to, że można na nie wziąć dosyć korzystną pożyczkę. :)

   18 maja, 2017 at 9:31 pm Odpowiedz
 • Martyna Cieślińska

  Ja niestety jestem zwyczajny cykor i wyjazd tak daleko by mnie lekko przerażał ale super że są ludzie z takim zapałem i tak realizują swoje cele. To ogromna inspiracja dla ludzi takich jak ja :]
  Pozdrawiam

  17 maja, 2017 at 10:13 am Odpowiedz
 • thesmellofbeauty

  Uważam, że zrobiłaś bardzo mądrze idąc na studia w UK :) Moi znajomi, którzy skończyli prawo mają teraz pracę w zupełnie innej branży :) Ja co prawda kończyłam administrację, brałam udział w wielu konkursach w urzędach i nawet gdy dostawałam się do etapu ustnego, to i tak zawsze wybierana zostawała ta druga osoba :) W końcu zrezygnowałam, bo znajoma mojej mamy, która pracowała wcześniej w urzędzie miejskim sama miała załatwioną pracę po znajomości i powiedziała, że bez pleców nie dostanie się nikt :) Nie wiem jak jest w innych miastach, ale w Białymstoku w tej kwestii jest masakra :)

  17 maja, 2017 at 10:33 am Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Dzięki! :) Czyli to jednak prawda co mówią o tych plecach i znajomościach. Miałam nadzieję, że to jednak takie brednie, bo przykro słyszeć, że ludzie, którzy się starają i którzy mają ambicje nie mogą czegoś osiągnąć tylko, dlatego że nie mają znajomości.

   18 maja, 2017 at 9:33 pm Odpowiedz
 • Beata Redzimska

  Oj, tak, zeby nauczyc sie jezyka trzeba wyjsc do ludzi. Studiowanie prawa w obcym jezyku wydaje mi sie bardzo karkolomne. Tymbardziej pelny szacun dla Ciebie. Ale tez angielski otwiera szeroko przyszlosc mlodym ludziom. WIec tymbardziej ja jestem na za… Pozdrawiam serdecznie Beata

  18 maja, 2017 at 2:31 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   To prawda, początek był trudny, ale z biegiem czasu już z górki! :) Pozdrawiam!

   18 maja, 2017 at 9:34 pm Odpowiedz
 • Magda Hurko | ekopozytywna

  Wiesz co, z tymi znajomościami to jednak coś jest, jeśli chodzi o prawników w Polsce. Nie bez powodu moja koleżanka, która studiowała prawo, miała ogromny problem, żeby znaleźć kancelarię, w której mogłaby robić aplikację. Koniec końców musi dojeżdżać do pracy samochodem godzinę. Oczywiście wszyscy magistrzy, którzy mieli prawnika w rodzinie – takiego problemu nie mieli. Podejrzewam więc, że podjęłaś bardzo dobrą decyzję, wyjeżdżając na studia do UK :)

  18 maja, 2017 at 3:41 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Bardzo współczuję Twojej koleżance. Tyle lat nauki, a po nich dalej zacięta walka, tym razem o pracę! Niestety prawników w Polsce mamy za dużo w porównaniu do tego ile jest miejsc pracy, a wiadomo, że wszyscy w pierwszej kolejności na aplikacje wezmą kogoś z rodziny.

   18 maja, 2017 at 9:36 pm Odpowiedz
 • jejmosc.pl

  moja znajoma obecnie pracuje w Londynie w branży IT i stwierdziła ostatnio, że bardzo ją to wyleczyło z kompleksu studiowania w Polsce. Jej zdaniem warto studiować w UK ale tylko na szanowanych uczelniach, bo strasznie dużo tam się potworzyło szkół gotowania na gazie, które są przykrywkami dla zdobycia wizy dla osób ze starych kolonii brytyjskich. Opowiadała ostatnio o współpracownicy, która studiowała w UK z wielkimi nadziejami, że to renoma i w ogóle i bardzo się zawiodła, poziomuwiedzy nie ma większego od mojej znajomej za to ma dług studencki i to nie mały bo tam chyba wszystkie Uniwerki płatne. Także moim zdaniem (na podstawie obserwacji mojej znajomej) warto studiować, ale tylko w naprawdę dobrych szkołach:)

  18 maja, 2017 at 4:59 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   To prawda, w Polsce jest bardzo wysoki poziom nauczania i wydaje mi się, że można mieć dużo większą wiedzę po studiach w Polsce. Jednak niekoniecznie przydatną. Ciężko mi się odnieść do innych uniwersytetów, ale wydaje mi się, że to chyba jak w każdym kraju – lepszy uniwersytet lepszy poziom nauczania :)

   18 maja, 2017 at 9:39 pm Odpowiedz
 • Mama w Barcelonie

  Słyszałam, że teraz wiele osób po skończonym liceum decyduje się właśnie na studia zagranicą. Ja miałam okazję studiować w Barcelonie i była to na pewno wartościowa przygoda.

  19 maja, 2017 at 4:28 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   To jest dopiero przygoda! Jak sobie poradziłaś z językiem? :)

   21 maja, 2017 at 11:33 am Odpowiedz
   • Mama w Barcelonie

    Posługiwałam się dobrze hiszpańskim zanim jeszcze wyjechałam na studia, także nie stanowił on dla mnie problemu. Gorzej było z katalońskim, którego nie znałam w ogóle :D

    21 maja, 2017 at 9:39 pm Odpowiedz
    • Sara Korzeniec

     A bardzo się różnią te języki od siebie? :D

     21 maja, 2017 at 10:19 pm Odpowiedz
     • Mama w Barcelonie

      Bardzo nie, ale jednak różnią. Jeśli ktoś biegle mówi po hiszpańsku, portugalsku lub francusku, jest w stanie wyłapać pewne zdania, ale mówić jest już gorzej.

      22 maja, 2017 at 10:01 am
 • matka w pigułce

  Mi się w Polsce udało utrzymać na studiach dziennych medycznych. Co prawda była to praca w weekendy i w nocy, ale zawsze praca. Inaczej się nie dało – zajęcia od rana do wieczora, a między nimi dużo okienek po 45 min, 2 godziny, itp.

  20 maja, 2017 at 7:08 pm Odpowiedz
 • Martyna

  Zrobiłaś coś genialnego ;) Realizujesz własne marzenia i to jest moim zdaniem najważniejsze! oby tylko tak dalej :) Pozdrawiam serdecznie :)

  21 maja, 2017 at 12:05 pm Odpowiedz
 • | Z naciskiem na szczęście

  Fajnie, że masz swoje cele i marzenia, które spełniasz :) Ja bardzo chciałabym studiować w Polsce ale zobaczymy co czas przyniesie :)
  Trzymam kciuki :)
  Iga

  21 maja, 2017 at 12:26 pm Odpowiedz
 • Ola Figura

  Czy ja wiem, że w Polsce wszędzie trzeba mieć 'plecy’? Jest sporo dziedzin, w których musisz udowodnić, że jesteś dobry, a znajomości w niczym nie pomogą. Ale może dlatego, że poruszam się bardziej w przedmiotach ścisłych.
  Poza tym podziwiam, że odważyłaś się na wybór studiów w UK. Nawet radząc sobie nieźle na angielskim w szkole ciężko jest się dogadać. Nie mówiąc o zrozumieniu wykładów.
  Pozdrawiam,
  Ola z Muzycznej Listy

  21 maja, 2017 at 1:58 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Naprawdę?! Czyli jednak nie jest tak źle w Polsce jak mi wmawiano przez te wszystkie lata. Nie wiem, może poniekąd to też faktycznie zależy od zawodu jaki sobie wybraliśmy. Mam jednak ogromną nadzieję, że jest tak jak mówisz :)

   21 maja, 2017 at 2:18 pm Odpowiedz
 • MamaKarolina

  Cóż ja niestety nie miałam dobrych przeżyć w starciu z zachodem… Po 7msc wróciłam do Polski i tutaj ułożyłam sobie życie. Co prawda nie byłam w uk a w Holandii. No ale mistrzem j angielskiego nigdy nie byłam a studiów nawet w Polsce nie skończyłam;) ale oczywiście jak najbardziej rozumiem twoje powodu i super że udaje ci się spełniać realizować i dążyć to tego, czego chcesz;)

  21 maja, 2017 at 6:19 pm Odpowiedz
 • Psycho Logika

  Dobrze,że masz swój plan na życie. Realizujesz swój cel i czas pokaże co z tego wyjdzie. Wiadomo,że w życiu różnie bywa. Ale na pewno większa jest szansa na sukces niż nie robiąc nic.
  PS. Mam jeszcze jeden powód! Studiując w Londynie można spotkać/poznać Ciebie! :D

  21 maja, 2017 at 7:13 pm Odpowiedz
 • Runoholic.pl

  Szacun :) też zawsze chciałem wyjechać gdzieś na dluzej, ale niestety nie zdążyłem i musze to odłożyć na inny czas. :)

  22 maja, 2017 at 6:48 am Odpowiedz
 • elka

  Brawo, iść do przodu w dzisiejszych czasach i nie narzekać, szukać dobrych rozwiązań.

  22 maja, 2017 at 9:15 am Odpowiedz
 • Anna Kubisiak (AtakAnie)

  Brawo prawo i to jeszcze po angielsku :D Super

  22 maja, 2017 at 2:13 pm Odpowiedz
 • Wiktoria Zabrzycka

  Jak nie wiecie w jakie zawody uderzać, to tutaj http://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l

  sobie przejrzyjcie. Ogłoszenia są najlepszym wyznacznikiem tego, gdzie jest praca a gdzie nie.

  5 listopada, 2017 at 7:28 pm Odpowiedz

Skomentuj