Top
jak znaleźć pracę dla studenta w UK

Jak naleźć pracę dla studenta w UK?

Kiedy zamierzasz studiować w Anglii, prędzej czy później będziesz zmuszony do tego, żeby chociaż częściowo utrzymywać się samemu. W większości przypadków Twoi rodzice zostają w kraju, a Ty sam wyruszysz na niezapomnianą przygodę do krainy deszczowców. Dlatego nawet jeżeli korzystasz z pomocy finansowej rodziców to zarobki w Polsce w porównaniu do wydatków w UK są znikome.

Wszystkim narzekającym na Polskę, a chwalącym Wielką Brytanię od razy mówię, że to nie dlatego że w Polsce jest tak strasznie biednie i Polacy tak mało zarabiają, to dlatego że w Anglii wydaje się pieniądze w funtach, a nie w złotówkach. I po przeliczeniu wychodzi jak wychodzi. Dlatego biorąc pod uwagę, wszystkie realia jakie czekają nas po przylocie do Wielkiej Brytanii, podpowiadam jak znaleźć pracę dla studenta w UK.

 

Skąd mam wiedzieć w czym będę dobry?

Jeśli nigdzie wcześniej nie pracowałeś i nie masz zielonego pojęcia co chciałbyś robić i w czym się sprawdzisz to postaraj się jak najdokładniej wyobrazić siebie w konkretnej roli. Zastanów się co będzie należało do Twoich obowiązków. Jak być może będzie przebiegał każdy dzień w Twojej pracy. Pomyśl nad Twoimi cechami charakteru i postaraj się przypisać je do różnych ról. Czy jesteś otwarty na ludzi, czy wolisz przebywać tylko w swoim towarzystwie, czy jesteś ruchliwy, czy raczej flegmatyczny? To wszystko ma znaczenie.

Na wielu stanowiskach, nawet tych, na które są zatrudniani przede wszystkim studenci jest podany jego opis. To znaczy, czego się oczekuje od nowego pracownika, na czym będzie polegała jego praca, i tak dalej. Przeczytaj go dokładnie. Nie tylko przyda Ci się do tego, żeby zastanowić się nad tym czy ta oferta jest dla Ciebie, ale także do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli tylko oczywiście ten rodzaj wykonywanej pracy Cię zainteresuje.

 

Co możesz robić?

I to jest właśnie ten moment kiedy już musisz podjąć decyzję o tym co chciałbyś robić przez ten rok akademicki. Oprócz studiowania oczywiście. Nie musi to być spełnienie Twoich marzeń, przecież to nie będzie Twoją pracą do końca życia. Ale ważne, żebyś lubił to co robisz i nie męczył się przy tym. Nie, nie fizycznie, psychicznie. Bo jeżeli nie będziesz zadowolony ze swojego wyboru to wszyscy na tym ucierpią. Ludzie, z którymi będziesz pracował, Twój manager, bo nie będziesz efektywny i Ty sam przede wszystkim. Jeżeli, więc czujesz, że to nie jest to czego chciałeś, zmień pracę.

A teraz już przejdźmy do konkretów. Co możesz robić, kiedy chcesz na siebie zarobić, a nie masz żadnego doświadczenia?

Praca w restauracji

To chyba pierwsze co przychodzi wszystkim studentom do głowy, kiedy zaczynają szukać pracy. Na drugim miejscu pewnie jest McDonald. Jednak w przypadku tego drugiego, zarobki są znacznie gorsze, a praca wcale nie łatwiejsza. Restauracje, knajpki, kawiarnie – roznoście swoje CV gdzie tylko się da, a na pewno gdzieś Was przyjmą.

Praca przy różnych wydarzeniach

Np. koncerty, imprezy VIP, wydarzenia sportowe, itp. Praca bardzo podobno do tej wspomnianej wyżej, z tym że nie masz w niej ustalonych stałych godzin pracy. Dużym plusem jest za to możliwość spotkania aktorów, piosenkarzy, czy sportowców.

Praca w sklepie spożywczym

Możesz zobaczyć, czy w witrynie sklepowej Twojego najbliższego sklepu nie ma akurat ogłoszenie o pracę, albo rozejrzeć się na stronach internetowych dużych sieciówek, typu Tesco, ASDA, Sainsbury, Aldi, czy akurat kogoś potrzebują do pracy.

Wyprowadzanie psów

A także opieka nad kotami, bądź innymi małymi zwierzątkami domowymi. Jeżeli lubisz zwierzęta ta praca będzie może okazać się Twoją wymarzoną pracą dorywczą! Zwierzakami możesz opiekować się u właściciela w domu, albo u siebie, jeżeli masz do tego dobre warunki.

Praca w sklepie odzieżowym

Jeżeli masz dużo cierpliwości i lubisz składać ubrania to sobie poradzisz, nawet w tym najbardziej luksusowym sklepie odzieżowym. Szukaj ogłoszeń na stronie internetowej sklepu, który Cię interesuje. Rzadko się zdarza, żeby przyjęli Twoje CV na miejscu, chyba, że jest to mały sklepik.

Opieka nad starszymi osobami

To nie jest praca dla każdego. Tak samo jak opieka nad małymi dziećmi, musisz mieć do tego powołanie. Nawet jeśli jest to praca tylko na pół etatu. Jeżeli wiesz, że się do tego nadajesz – śmiało aplikuj! Zarobki, jak na pracę dorywczą są całkiem niezłe.

Zbieranie pieniędzy na cele dobroczynne

O dziwo, w Wielkiej Brytanii proszenie ludzi o pieniądze jest płatne. Trochę absurd jak dla mnie, ale tak to działa i trzeba się z tym pogodzić. Jeżeli interesuje Cię tego typu praca, wpisz w wyszukiwarkę „fundraiser” i znajdziesz pełno ofert pracy.

To jest tylko kilka propozycji pracy dla studenta w UK. Wystarczy odrobina wyobraźni, trochę umiejętności używania Google’a i znajdziesz ich znacznie więcej. Dla chcącego nic trudnego :)

Gdzie szukać pracy?

Okej, skoro już wiesz mniej więcej, co chciałbyś robić, pora wziąć się za szukanie tej pracy! Tylko czy można to zrobić inaczej niż poprzez wpisywanie kolejnych haseł w google i sprawdzanie co tam ciekawego mają dla nas w ofercie? Oczywiście, że tak!

Najwięcej ofert, znajdziesz na stronie indeed.co.uk oraz glassdoor.co.uk. Radziłabym Ci zacząć poszukiwanie, właśnie od tych dwóch witryn. Czasami na gumtree.co.uk też są niezłe oferty, ale z tym lepiej obchodzić się ostrożnie. Uważaj na ogłoszenia, w których proponują Ci miliony za 2 dni pracy w tygodniu. Nie idź też na żadne oferty o modellingu, aktorstwie, itp. Albo idź, ale tylko wtedy, gdy agencja jest sprawdzona. Poczytaj wcześniej opinie o niej w internecie.

Jeżeli jesteś ciekaw, jakie są jeszcze inne oferty pracy typowo dla studentów sprawdź strony studentjob.co.uk, e4s.co.uk oraz studentbeans.com. Są to zaufane miejsca w internecie, gdzie można czasem można znaleźć ciekawe oferty pracy.

Jeżeli interesuje Cię opieka nad zwierzętami, wejdź na stronę tailster.com albo holidog.com. Na tej pierwszej, to Ty szukasz ofert, które Ci odpowiadają, a na drugiej właściciel psa albo kota wybiera Ciebie. Dobrym rozwiązaniem jest także dodanie się do grup na facebook’u o tej tematyce.

Oferty pracy do sklepu odzieżowego znajdziesz bezpośrednio na ich stronie internetowej w zakładce career. Zobacz jakie z nich są w okolicy i szukaj! Wyjątkiem są sieciówki z grupy inditex, takie jak: Bershka, Zara, Pull&Bear, Stradivarius, Zara Home i Massimo Dutti. Do tych miejsc, oferty znajdziesz na inditexcareers.com.

Jeśli chodzi o opiekę nad starszymi osobami albo małymi dziećmi to najwięcej ofert jest na care.com. Pracę przy organizacji wydarzeń znajdziesz tylko przez agencje, które się tym zajmują, na przykład SeedStaff.co.ukHaprecruitment.com czy Esprit-Group.com.

PS Nie zapomnij, że do większości prac, będziesz potrzebował National Insurance Number i konto bankowe!

A czy Wy macie jakieś propozycje pracy dla studenta?

Może Cię również zainteresować

Brak komentarzy

Skomentuj