Top
5 książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie

5 książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie

Książki czytam od zawsze. Czytam, bo sprawia mi to ogromną frajdę. Czytam, bo lubię. W ciągu całego swojego życia przeczytałam sporą ilość różnych gatunków. A co roku staram się brać udział w wyzwaniu 52 książki w 365 dni. Jest jednak parę z nich, które czymś się wyróżniają spośród innych i które moim zdaniem, warto znać. Dlatego postanowiłam stworzyć listę 5 książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Nie wiem, czy poza tym, że wywołały u mnie dużo emocji coś jeszcze je łączy. Może tylko to, że przez długi czas po przeczytaniu ostatniej strony, nadal długo o nich myślałam. Czy Wy też macie jakąś książkę, od której nie mogliście się oderwać?

 

Chuda

Judith Fathallah

Opowieść o anoreksji z perspektywy nastoletniej dziewczyny. Wstrząsający obraz tego jak poważnie można zachorować już w wieku 13 lat. Niestety, wiele młodych dziewczyn nie zdaje sobie sprawy z tego jakie mogą być konsekwencje zaburzeń odżywiania i jedyne o czym myślą to „chuda” sylwetka. Bohaterka, z maniakalnym uporem pozbywa się kolejnych kilogramów, do tego stopnia, że nie potrafi sama wstać z łóżka.

Nie mogłam jeść, i to nie z obawy przed utyciem, ale dlatego że dusił mnie ten chory, smutny świat. Wypełniał mnie i nie pozostawiał miejsca na jedzenie.

To co przeraża najbardziej to moment, w którym czytelnik uświadomi sobie, że takich dziewczyn jak tytułowa „Chuda” jest więcej. Dużo więcej. I zamiast, tak bardzo wyczekiwanego perfekcjonizmu, czeka na nie tylko szpital i leczenie psychiatryczne.

 

Najgorszy człowiek na świecie

Małgorzata Halber

5 książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie

Ciekawostką jest, iż duża część tej historii oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. A konkretniej ta część o walce z nałogiem. Picie towarzyszyło nie tylko, bohaterce powieści – Krystynie, ale też samej autorce. Tym bardziej podziwiam Małgorzatę Halber za napisanie swego rodzaju katharsis. I uważam, że jak najbardziej słusznie została nazwana Książką Roku 2015 na stronie lubimyczytać.pl.

Książka opowiada o alkoholizmie i o tym jak sobie z nim radzi główna bohaterka. Krystyna potrafi ukryć swoje uzależnienie przed znajomymi i osobami, z którymi pracuje. Jest przebojowa i radosna, a do tego niezła z niej imprezowiczka! W końcu, kiedy nałóg zmienia jej życie w piekło, zaczyna dostrzegać swój problem i próbuje z nim walczyć.

 

Tatuaż  z motylem

Philip Pullman

Ta książka zdecydowanie nie należy do historii o szczęśliwej nastolatce i jej wspaniałym życiu. Jenny, nie chcąc dłużej doświadczać przykrych sytuacji w rodzinnym domu, uciekła z niego, kiedy miała 16 lat. W tych okolicznościach poznała rok starszego od niej chłopaka. Dziewczyna jest bardzo piękną i tajemniczą postacią, a to sprawia, że Chris szybko się w niej zakochuje.

Koniec tej historii okazuje się być bardziej wstrząsający niż przypuszczałam i właśnie to sprawi, że nie potrafię zapomnieć o tej książce nawet kilka lat po jej przeczytaniu. Autor powieści, kieruje ją głównie do młodych nastoletnich czytelników, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby starsi także ją przeczytali.

 

Pani Einstein

Marie Benedict

5 książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie

Bardzo smutna historia, która opowiada opowiada o małżeństwie Einsteinów. A raczej o tym jak niedocenioną kobietą była Mileva, żona Alberta Einsteina. Niestety, oprócz tego, że żyła w trudnych czasach, kiedy kobietom nie było łatwo odnieść sukces zawodowy to także nie miała szczęścia do mężczyzn. A konkretniej do jednego, Alberta, przez którego życie Milevy opierało się głównie na usługiwaniu mu.

Mimo, że w wielu kwestiach okazała się być mądrzejsza od Einsteina, nikt nigdy o niej nie słyszał. A wiele wskazuje na to, że teoria względności, za którą Albert dostał nagrodę Nobla, nie była stworzona tylko przez niego. A może nawet wcale nie przez niego?

 

Milion małych kawałków

James Frey

Kolejna książka o nałogach. W tym wypadku jednak, oprócz alkoholizmu, bohater jest także uzależniony od narkotyków. Najbardziej przerażające w tym wszystkim jest chyba to, że nałogi towarzyszą mu odkąd skończył 13 lat. A dopiero kiedy budzi się w okropnym stanie na pokładzie samolotu, nie wiedząc dokąd leci, zaczyna swoją walkę z chorobą.

Nie chciałem być kontrolowany, więc robiłem wszystko, co mogłem, żeby wyrwać się z tego schematu, co sprawiło, że jeszcze bardziej chcieli mnie kontrolować.

Akcja powieści toczy się w ośrodku odwykowym, w którym zamknięty jest James. Dzięki temu, możemy poznać jak działa psychika innych uzależnionych pacjentów. Jest to historia o upadku i próbach podnoszenia się ze swojego nałogu. A także odnalezieniu człowieczeństwa.

 

A jaka książka zrobiła na Was ogromne wrażenie?

Może Cię również zainteresować

8 komentarzy
 • per Zofka

  Brzmi świetnie, a ja jeszcze nic z tego nie przeczytałam… idę się schować w bibliotece.

  24 lipca, 2017 at 9:48 pm Odpowiedz
 • Geek Kocha Najmocniej

  Zainteresowałaś mnie pierwszą pozycją ;)

  27 lipca, 2017 at 9:26 am Odpowiedz
 • Zaniczka

  Na mnie zrobiła i robi wrażenie Biegnąca z wilkami, od lat tę książkę traktuję jak przewodnik po życiu.

  27 lipca, 2017 at 9:33 am Odpowiedz
 • Bookanka

  Szczerze mówiąc, ciężko mi sobie teraz taką książkę przypomnieć. Może dlatego, iż dość często unikam trudnych tematów w literaturze. Zainteresowałaś mnie Pani Einstein oraz tatuażem z motylem, kiedyś na pewno po nie sięgnę.

  27 lipca, 2017 at 6:34 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   A ja akurat bardzo często czytam książki i oglądam filmy, w których są poruszane tego typu tematy. Nie wiem czemu, pewnie kwestia gustu. :)

   28 lipca, 2017 at 9:27 pm Odpowiedz
 • Daria

  „Małe życie”! Przeczytałam ją przedwczoraj, ale do teraz nie mogę się otrząsnąć. Piękna, ale bardzo smutna, bolesna i przerażająca powieść.

  30 lipca, 2017 at 10:08 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Tę książkę nawet mam zapisaną w pozycjach „do przeczytania”! :D

   31 lipca, 2017 at 9:55 am Odpowiedz

Skomentuj