Top
Jak być dobrze zorganizowanym

Jak być dobrze zorganizowanym?

Jak zorganizować swój dzień? To pytanie zadaje wiele osób, dlatego że wbrew pozorom nadal wiele z nas ma z tym problem. Organizacja siebie w czasie jest ważna. Przede wszystkim pozwala nam wykorzystać dobrze czas, mieć go znacznie więcej niż dotychczas i móc przeznaczyć go na rzeczy, na które do tej pory nam go brakowało. Organizacja naszego czasu sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi tego co robimy i przede wszystkim po co to robimy. Dzięki temu dużo łatwiej jest nam kontrolować nasze życie.

Jak w takim razie być dobrze zorganizowanym i jednocześnie ułatwić sobie tym życie?

 

Wstań wcześnie

Wiem, że dla wielu osób wczesne wstawanie kojarzy się tylko z czymś nieprzyjemnym i czymś co za wszelką cenę chcielibyśmy unikać. Są też tacy farciarze, że dla nich wstanie o 6, ba! o 5 rano to bułka z masłem. Sama należę do tych pierwszych, jednak mimo to staram się wstawać wcześnie. Nawet wtedy kiedy nie muszę wyjść z domu. Pozwala mi to uniknąć zbędnych wyrzutów sumienia. I sprawia, że zamiast zastanawiać się nad tym jak bardzo zmarnowałam swój dzień, realizuję cele.

Mówiąc, wstań wcześnie, mam na myśli, żebyś wstał tak wcześnie jak tylko potrafisz. Nie musi to być 5:30 rano, ale nie przesadzaj też w drugą stronę. O godzinie 12 powinieneś mieć już co najmniej jedną trzecią planów na ten dzień za sobą. Pamiętaj, że bardzo ważne jest też zachowanie Twojej porannej rutyny.

Jeżeli tak jak ja masz problem z wczesnym wstawaniem, poproś kogoś z domowników, żeby Cię budził. A nawet rozbudził rozmawiając z Tobą chwilę. Możesz też ustawić swój budzik daleko od łóżka tak, żebyś musiał wstać idąc po niego. Ewentualnie ustawić kilka budzików. Przetestowałam na sobie wszystkie z możliwych opcji i najlepiej według mnie działa pierwsza.

 

Planuj

Zaopatrz się w organizer lub kalendarz, taki, który jest jak najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. W sklepach stacjonarnych i internetowych jest ich ogromny wybór. Najbardziej popularne są takie, w którym masz widok na cały tydzień z możliwością wpisania poszczególnych zadań na każdy dzień tygodnia. Są także i takie, w których możesz zaplanować dużo więcej niż tylko swój dzień, na przykład jadłospis, pory treningów, harmonogram pielęgnacji, najważniejsze daty, itp.

Uważam, że dokładnie zaplanowany dzień to podstawa do dobrej organizacji siebie w czasie. Najlepiej robić to z tygodniowym wyprzedzeniem, chociaż w miarę możliwości staraj się to zrobić jeszcze wcześniej. Pamiętaj, żeby konkretnie określać swoje plany i cele rozdzielając jedno duże zadanie na kilka mniejszych. W ten sposób dużo łatwiej będzie Ci je zrealizować.

Jak być dobrze zorganizowanym

 

Pamiętaj o przerwach

Tak, tak! Nawet najlepsi muszą czasem odpocząć. Takie niezdrowe zapracowywanie się nikomu nigdy nie wyszło na dobre. Jeżeli masz już mnóstwo obowiązków, postaraj się nie dokładać sobie ich więcej. W miarę możliwości zrezygnuj z tego czego nie musisz robić. Ewentualnie przełóż je na później – moment, w którym będziesz miała trochę więcej wolnego czasu.

Pomiędzy wszystkimi zadaniami rób sobie krótkie przerwy, dzięki którym możesz chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków. Zajmij się wtedy czymś przyjemnym, ale nie pozwól, żeby były za długie. Bardzo łatwo można oddać się pokusie nic nie robienia. Najlepiej, żeby były maksymalnie kilkuminutowe, dzięki temu nie poczujesz zmęczenia tym co musisz zrobić.

Oprócz tego postaraj się czasem porządnie odpocząć. Zrób coś co sprawia Ci przyjemność. Nawet jeżeli to jest coś tak głupiego jak oglądanie brazylijskiej telenoweli. Od czasu do czasu nie zaszkodzi. Szczególnie w weekendy, kiedy większość ludzi faktycznie leniuchuje. Nawet jeśli Ty pracujesz, pozwól sobie na trochę więcej luzu. Nie jestem jednak zwolenniczką tego, żeby w trakcie weekendu nie robić zupełnie nic produktywnego.

W końcu, doba każdego z nas ma tylko 24 godziny. Nawet Billa Gatesa.

A jakie są Wasze sposoby na to, żeby być lepiej zorganizowanym?

 

4 komentarze
 • Natasha

  Tez nie wyobrazam sobie nie zrobic nic produktywnego w weekend. Staram sie, zeby nawet odpoczynek u mnie byl aktywny. :) Ostatnio najwiekszy problem mam ze wczesnym wstawaniem, ale to glownie przez to, ze pozno klade sie spac. :)

  21 sierpnia, 2017 at 10:27 am Odpowiedz
 • Karolina Jarosz Bąbel

  Aktualnie pracuję nad planowaniem, BuJo jest w tym mega pomocny, a następny krok to będzie szybsze wstawanie – jak dla mnie mega wyzwanie ;)

  21 sierpnia, 2017 at 7:56 pm Odpowiedz
 • Małgorzata Wojciechowska

  Czy to balancy calendar na zdjęciu? :)

  22 sierpnia, 2017 at 4:15 pm Odpowiedz

Skomentuj