Top

Jak się zmotywować kiedy nic Ci się nie chce?

Czwartki są najgorsze. Bo czwartek to jeszcze nie piątek, ale już nie środa. W czwartki zawsze jest mi ciężko zmotywować się do czegokolwiek. I w czwartki zawsze mi się nic nie chce. Tak było też i dzisiaj. Tym bardziej, że miałam zajęcia dopiero na 10 i trwały tylko godzinę.

Wtedy kiedy w danym dniu nie masz żadnych zobowiązań, albo masz ich absolutne minimum, tak jak w moim przypadku dzisiaj, jeszcze ciężej jest wziąć się za swoje obowiązki. A przecież każdy z nas jakieś ma. Niestety, każdy z nas ma też takie dni jak ja dzisiaj.

Jak w takich momentach zmotywować się albo i nawet zmusić się do tego, żeby nie spędzić całego dnia na przeglądaniu tablicy facebooka?

Zachowaj rutynę

Rób dokładnie to samo, co zrobiłbyś, gdyby Ci się chciało. Wstań o 6, czy 7 rano. Nie przestawiaj budzika co 5 minut, wyłącz go i wstań od razu. Jeśli masz z tym problem to znajdź coś co Ci w tym pomoże. Połóż telefon z budzikiem najdalej od łóżka jak się da, ustaw sobie mega głośny i mega wkurzający dźwięk. Zrób cokolwiek, byleby działało.

Potem zrób sobie kawę, herbatę, czy co tam zwykle pijesz. Zjedz śniadanie, bo to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia. Ubierz się, bo dużo lepiej będzie Ci się pracowało w czymś innym niż piżama. Umyj zęby i bądź gotowy do następnego kroku!

Chyba, że Twoja codzienna poranna rutyna zaczyna się po 13, bo całą noc oglądałeś seriale. Wtedy rób wszystko na odwrót do tego co zazwyczaj robisz! :D

 

Miej porządek

Jeśli u Ciebie w domu, a przede wszystkim na Twoim biurku, czyli miejscu, przy którym prawdopodobnie pracujesz, nie ma porządku, to musisz zacząć od zrobienia go. Uwierz mi, choćbyś nie wiadomo jak chciał się skupić i nie wiadomo jak bardzo był zmotywowany do działania (a pamiętajmy, że to są rady dla tych, którzy wcale nie są zmotywowani) to nic dobrego nie będzie z Twojego dnia. Nie zrobisz nic produktywnego, jeśli otacza Cię bałagan.

Dlatego zanim zaczniesz pracować, bardzo ważne jest, żebyś poświęcił te pół godziny na przygotowanie sobie miejsca pracy. Nie tylko na samym biurku powinno znajdować się minimum (laptop, organizer, długopis, lampka), ale też wokół Ciebie powinno lśnić. Okej, może trochę przesadziłam. Ale przynajmniej odłóż wszystkie rzeczy na swoje miejsce, zbierz brudne naczynia zostawione po wczorajszym dniu i dopiero wtedy będziesz gotowy do działania.

 

Rób swoje

Jeśli jesteś takim samym organizacyjnym maniakiem jak ja to sprawa jest ułatwiona, bo musisz po prostu zacząć robić to co zaplanowałeś sobie na ten dzień. Nie przejmuj się, jeśli miałeś coś zaplanowane na godzinę 9, a jest już 12. Rób wszystko po kolei, albo przełóż te mniej ważne zadania na inny dzień. Pamiętaj, lepiej zrobić część ze swoich zaplanowanych zadań, niż nie zrobić ich wcale.

Nie warto też skracać przeznaczonego czasu na wykonanie zadania. Przykładowo, jeśli na dzisiaj przeznaczyłam na naukę 5 godzin, to staram się trzymać tych 5 godzin (z przerwami oczywiście). Chyba, że mam jeszcze do zrobienia coś ważniejszego i co przede wszystkim muszę zrobić w danym terminie, wtedy sytuacja wygląda trochę inaczej. Dlatego to tylko od Ciebie zależy jak sobie zaplanujesz resztę dnia, która Ci została.

 

 

Możesz marudzić

Możesz mówić jak bardzo Ci się nie chce, jak bardzo wolisz nic nie robić cały dzień. Możesz narzekać swojemu chłopakowi, mamie, śwince morskiej. Ale i tak działaj. Chociaż łatwiej będzie Ci spędzić ten dzień efektywnie, jeśli będziesz powtarzał sobie, że jednak Ci się chce. Jeśli natomiast nie chcesz okłamywać sam siebie to nie rób tego. Bądź ze sobą szczery, ale niech to Cię nie zwalnia z Twoich obowiązków.

Narzekanie wcale nie daje Ci przyzwolenia na to, żeby cały dzień spędzić w łóżku. Właściwie to nic Ci narzekanie nie daje. Ale skoro już musisz to proszę bardzo. Byleby tylko to Twoje gadanie nie zamieniło się w faktyczne nieróbstwo.

 

Każdy z nas od czasu do czasu ma gorszy lub bardziej leniwy dzień. Warto jednak, nawet taki dzień wykorzystać do maksimum możliwości. I sprawić, żeby nie był on „zmarnowanym” dniem. Dużo lepiej zorganizuje nam to kolejny dzień i przynajmniej będziemy mogli pójść spać czystym sumieniem.

 

Macie swoje sposoby na zmotywowanie się wtedy kiedy naprawdę Wam się nic nie chce?

Może Cię również zainteresować

27 komentarzy
 • Łukasz Ferenc

  Mam, ale nie chce mi sie o tym pisac.

  9 marca, 2017 at 7:44 pm Odpowiedz
 • Kasia

  Zrób porządek to mi się podoba. Czysta, a przynajmniej ogarnięta przestrzeń wokół nas zdecydowanie pomaga w koncentracji i motywacji :)

  16 marca, 2017 at 10:01 am Odpowiedz
 • klubautora-itkgraf

  A ja czwartki lubię bo to już „mały piątek” i w sumie bliżej piątku to się już nie da :) Nawet o tym popełniłem jakiś czas temu wpis – wybacz za spam ale pochwalę się :D – http://www.klubautora.pl/wyglada-tygodniowy-rozklad-energii-pracy/
  A ja się motywuję w taki sposób, że jak mi coś nie idzie to zostawić to na chwilę…niech sobie „poleży” i złapać się drugi raz to a jak tylko pojawi się mały sukces to samo mnie to napędza :)

  16 marca, 2017 at 10:11 am Odpowiedz
 • Ewa Dratwińska

  Dla mnie od 11 miesięcy największą motywacja jest moja córeczka. Jak zasypia w ciagu dnia, to nawet jak mi się nie chce, to muszę wszystko w tempie błyskawicy zrobić?

  16 marca, 2017 at 10:17 am Odpowiedz
 • Marta | Marheri Crafts

  Pamiętam, że kiedy po studiach rozpoczęłam pracę, nie miałam na nic czasu… Ale pomału, kroczkami do celu nauczyłam się takiej organizacji i porządku, że potem to już właściwie mogłam wszystko ;) To kwestia podejścia!

  16 marca, 2017 at 9:10 pm Odpowiedz
 • | Z naciskiem na szczęście

  Osobiście uwielbiam moją małą, niepoprawną rutynę. Dlatego Wakacje czasami wybijają mnie z rytmu :) Ale i tak je lubię :) Post czytałam z przyjemnością :)
  Dziękuję

  20 marca, 2017 at 2:43 pm Odpowiedz
 • PrettyBusiness

  Najważniejsze to wyrobić sobie rytm pracy. Ja jestem takim maniakiem, że jeśli czegoś nie robie a nie wszystko jest wykreślone z kalendarza, zaczynam się denerwować.

  20 marca, 2017 at 6:21 pm Odpowiedz
 • youcancallmeann

  Ważne jest, aby wyrobić sobie swoje własne sposoby motywowania się w sytuacjach kryzysowych. Najgorzej jest zacząć narzekać i poddać się na samym początku. Gdy mam gorszy dzień, stawiam się do pionu kawą i zmuszam do wzięcia do roboty – osobisty ochrzan dużo mi daje :P Pozdrawiam!

  21 marca, 2017 at 1:34 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   To prawda :) Łatwo potem popaść w rutynę „nic nie robienia”, a z tego już ciężej wyjść. :)

   22 marca, 2017 at 5:56 pm Odpowiedz
 • Beata Redzimska

  Bo rzeczywiscie jezeli dany dzien minie nam w poczuciu, ze go zmarnowalismy to to jeszcze bardziej podcina nam wiarę w siebie i skrzydla do dalszego lotu. Swięta prawda. Pozdrawiam serdecznie Beata

  23 marca, 2017 at 2:19 pm Odpowiedz
 • Zielona Karuzela Kasia

  Ja doszłam do wniosku, że obecnie mam znacznie mniejszy problem z samoorganizacją. Jeszcze 5 lat temu odkładałam wszystko na ostatnią chwilę, zarywałam noce i stawałam na rzęsach. Może dlatego nauczyłam się rozkładać obowiązki w czasie, aby wykonać je w spokoju i skupieniu. Ważna jest też rutyna, a nawet wyznaczenie sobie przedziału czasowego (np. codziennie kilka godzin) – mi to bardzo ułatwia działanie. Nie umiem też pracować w domu, więc zazwyczaj wybieram miejsce, gdzie nie mogę nic układać, odkurzać i gotować, np. bibliotekę ;)

  23 marca, 2017 at 3:16 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Mam tak samo! Zauważyłam niedawno jak bardziej efektywna jestem pracując w bibliotece niż w domu. :)

   23 marca, 2017 at 7:22 pm Odpowiedz
 • Blogierka

  A może : Idz do pracy? ;)

  24 marca, 2017 at 12:34 am Odpowiedz
 • Psycho Logika

  Czasem po prostu trzeba się do czegoś zmusić. Mniej lub bardziej. I nie ma innej opcji :D niestety.

  24 marca, 2017 at 6:54 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Najgorszej jest jak w sumie nie musisz, a fajnie byłoby jednak coś w tym życiu zrobić. :D

   24 marca, 2017 at 7:28 pm Odpowiedz
 • karicja

  Super porady! Mi rutyna bardzo pomaga. Nie muszę zastanawiać się co robie z samego rana bo jest to mój nawyk. Polecam wszystkim ją sobie wypracować :)
  karicja.blogspot.com

  29 marca, 2017 at 4:18 pm Odpowiedz
 • Daria @ bezgrzesznarozpusta.pl

  Policz do 5 wstan i rob! Moja metoda i w wiekszosci przypadkow sprawdza sie rewelacyjnie. Pozdrawiam, Daria x

  30 marca, 2017 at 10:43 am Odpowiedz
 • CzekoAda

  Chyba sobie to wydrukuję i powieszę na ścianie! :)

  3 kwietnia, 2017 at 10:05 am Odpowiedz
 • Martielifestyle

  Porządek na biurku zawsze mnie motywuje :)

  3 kwietnia, 2017 at 12:44 pm Odpowiedz
 • Wojtek| Bielecki.es

  Jasno wyznaczone cele u priorytety pozwalają uniknąć większości trudności po drodze. ;)

  4 kwietnia, 2017 at 12:00 am Odpowiedz
 • Ula - Książkowe Powroty

  Nie mam. :) A nie chce mi się często. Wtedy po prostu wstaję i to robię, automatycznie. Ale nie mam żadnych magicznych sposobów. :)

  21 maja, 2017 at 11:36 pm Odpowiedz

Skomentuj